دیدار با تجار و سرمایگذاران ولایت کندهار

yonus_shafaq
پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۱۱:۶
دیدار با تجار و سرمایگذاران ولایت کندهار

۹/۴/۱۳۹۹

محترم عبدالکریم ملکیار سرپرست معینیت صنعت و تجارت با جمع از تجار و سرمایگذاران ولایت کندهار و با اشتراک محترم یونس مومند معاون اتاق تجارت و سرمایگذاری و روئسای وزارت، دیدار نمود.

درین نشست تجار و سرمایگذاران در زمینه وضعیت تجارت، بخصوص رونق دوباره صادرات از افغانستان به پاکستان صحبت نموده و از تلاش‌های وزارت صنعت و تجارت ابراز قدردانی کردند. آنان همچنان مشکلات‌شان را در خصوص ترانزیت از خاک آن کشور نیز در میان گذاشتند.

سپس آقای ملکیار صحبت نموده و از نقش سکتور خصوصی در بهبود رشد اقتصاد کشور به نیکی یاد نمود. ایشان وزارت صنعت و تجارت را خانه تجار و سرمایگذار کشور توصیف نموده و همکاری دوجابه در جهت بیرون رفت از مشکلات و چالش های موجود را یک ضرورت انکارناپذیر خواند. ایشان علاوه نمود که تجارت در افغانستان با دو مشکل اساسی و عمده روبروست. اول اینکه تجارت ما هنوز از سایه سیاست های منطقه بیرون نشده، کوچک ترین کش و قوس های سیاسی وضعیت تجارت ما را تحت شعاع قرار می دهد. حل این چالش نیازمند تلاش های کلان تر و انتخاب راه های متنوع تجارتی و ترانزیتی است. وزارت صنعت و تجارت از طریق مجاری رسمی با سفارت امریکا در تلاش است تا آخرین محدویدت ها بر تجارت و ترانزیت در بندر چابهار را بردارد. مشکل دوم، مسئله غیر معیاری بودن تجارت در کشور است. 80 درصد تجارت ما هنوز غیر معیاری و بشکل سنتی صورت می گیرد. بسیاری از تولیدات کشور بشکل اولیه صادر می شود. تجار و سرمایگذاران ما می توانند درین بخش بیشتر توجه داشته باشند تا بتوانیم مراحل پروسس اقلام صادراتی خود را در داخل کشور افزایش داده و سبب بلند رفتن قیمت کالاهای صادراتی افغانستان در بازار های جهانی شویم. رسیدن به این هدف تنها با همکاری سکتور خصوصی فعال و متعهد امکان پذیر است.

در اخیر به مسئولین مربوطه هدایت داده شد تا در زمینه حل چالش های بانکی و مسئله ترانزیت بصورت فوری اقدام نمایند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۶:۱
Background image

اطلاعیه!  قابل توجه علاقمندان نمایشگاه انلاین! 

نمایشگاه آنلاین تحت عنوان Virtual International Rawal Expo” (Rawal) " با مدیریت وزارت صنعت و تجارت برگزار است

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۴۶
Background image

افغانستان از الحاق جمهوری ازبکستان به سازمان تجارت جهانی حمایت می کند

دومین جلسه ی کمیته مذاکرات دوجانبه تجارت در اموال و خدمات کشور ازبکستان، با اشتراک نمایندگان وزارت های ذیربط و ادارات مستقل در سالون کنفرانس های وزارت صنعت و تجارت تدویر یافت. اشتراک. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۴۴
Background image

طرح پیشنهادی ایجاد اتاق ساختمان از طرف اتحادیۀ شرکت‌های ساختمانی ارائه گردید

به روز دوشنبه 6 اسد سالروان جلسۀ با رهبری اتحادیۀ شرکت‌های ساختمانی در سالون کنفرانس‌های وزارت صنعت و تجارت دایر گردید. در این جلسه روی ضرورت ایجاد اتاق ساختمان و پروسۀ ایجاد آن با در. . .

BACK TO NEWS