رهبری

بیوگرافی محترم نثاراحمد فیضی غوریانی

وزیر صنعت و تجارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان

نثاراحمد فیضی غوریانی فرزند مرحوم حاجی فیض‌محمد غوریانی در سال «۱۳۴۶ ه ش» مطابق با سال «1967 میلادی» در گذر نظری مربوط به ناحیه پنجم شاروالی شهرهرات در یک خانواده متدین دیده به جهان هستی گشود.

تعلیمات ابتدائی خویش را با آموزش قرآن کریم و مبادی علوم دینی آغاز کرد و با تلاوت این کتاب پاک الهی آشنا شد.

در سال «۱۳۵۳ ه ش» جهت آموختن تعلیمات دوره مکتب شامل مکتب موفق هرات شده و دوره ابتدایی را در این مکتب و دوره لیسه را در لیسه باختر شهر مزار شریف موفقانه به پیش برد.

درجه لیسانس خود را در رشته اداره و دیپلماسی علیرغم وظایف و مسئولیت‌های بسیار توانست بدست‌آورد. وی از دوران جوانی همراه برادران خویش در زمینه تجارت و صادرات محصولات به خارج از کشور فعالیت نمود و در سال ۱۳۸۳ یک شرکت خصوصی در زمینه تجارت و توزیع برق در شهر هرات تأسیس نمود که توانست خدمات شایانی در خصوص تجارت، تولید داخلی و برق رسانی به ولایت هرات و بعد از گسترش کار و بار به ولایت‌های هم‌جوار و حتی پایتخت کشور ارائه نماید.

تجربه ایشان در خصوص تجارت و اشتیاق ایشان به رشد و انکشاف صنعت در سکتورخصوصی باعث گردید تا چندین شرکت خصوصی در قسمت تولیدات محصولات برقی، صادرات و واردات، ساختمانی و هوتل‌داری را تأسیس و اداره نماید.

تجربیات ایشان در زمینه برق و برق رسانی باعث گردید تا مدتی بحیث مشاور ارشد در وزارت انرژی و برق دولت جمهوری اسلامی افغانستان  ایفای وظیفه نماید.

محترم نثاراحمد غوریانی در انتخابات دوره شانزدهم پارلمان افغانستان به حیث کاندیدای مستقل در ولایت هرات اشتراک ورزید و توانست با اخذ بالاترین رای اعتماد در سطح ولایت هرات به عنوان وکیل منتخب مردم این ولایت در ولسی جرگه افغانستان وارد شده و از حقوق حقه مردم خویش دفاع نماید.

وی مدتی به حیث رئیس و همچنان عضو کمیسیون دفاعی و تمامیت ارضی کشور در پارلمان خدمت نماید. در سال ۱۳۹۸ به صفت مشاور دفتر ریاست اجرائیه کشور برگزیده شدند و پیشرفت‌های چشم‌گیری در این خصوص داشته و به کوله‌بار تجربیات تجاری، سیاسی و حقوقی ایشان افزوده گردید.

الحاج نثاراحمد فیضی غوریانی متأهل بوده و دارای سه فرزند «یک پسر و دو دختر» تعلیم یافته و متعهد می باشد. موصوف به زبان‌های ملی (دری و پشتو) و لسان انگلیسی بلدیت کامل دارد.

محترم نثاراحمد غوریانی با اعتماد به جا و شایسته محترم داکتر صاحب عبدالله عبدالله و احکام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان جلالتمأب محترم داکتر محمداشرف غنی به حیث وزیر صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان کاندیدا و سپس با کسب 213 رای از خانه ملت به عنوان وزیر صنعت و تجارت دولت جمهوری اسلامی افغانستان انتخاب شد. 

برای شان از خداوند متعال در راستای خدمت به ملت، توسعه تجارت و انکشاف صنعت کشور توفیقات مزید خواهانیم.

و من ا... التوفيق