سازمان تجارت جهانی؛ فُرصت‌ها و چالش‌ها

reza_admin
شنبه ۱۴۰۱/۳/۲۱ - ۱۰:۱۱
سازمان تجارت جهانی؛ فُرصت‌ها و چالش‌ها

پنچ‌شنبه مورخ 19 جوزا 1401

محترم مولوی قدرت‌الله جمال معین وزارت صنعت و تجارت با حضور محترم عبدالقهار محمودی رئیس عمومی پالیسی و خدمات تجارتی و محترم عبدالوکیل مسلم رئیس تطبیق تعهدات سازمان تجارت جهانی این وزارت، گزارش ریاست تطبیق تعهدات سازمان تجارت جهانی (WTO) را استماع نمود.

محترم عبدالوکیل مسلم رئیس تطبیق تعهدات سازمان تجارت جهانی ضمن تشریح تاریخچه سازمان تجارت جهانی یادآور شد که افغانستان در سال 2004 جهت عضویت در سازمان تجارت جهانی درخواست نمود و در سال 2016 عضویت این سازمان را بدست آورده است.

محترم محمداصغر انوری آمر موافقت‌نامه‌ی تجارت در مورد اجناس، در عرصه‌ی مزایا و فُرصت‌ها درین سازمان به تفصیل معلومات داده، خواستار رفع بعضی چالش‌ها در عرصه‌ی ارتباط با سازمان و پیش‌برد امورداخلی گردید.

محترم مولوی قدرت‌الله جمال معین امور صنعت و تجارت در این زمینه‌ صحبت نموده، یادآورد شد که حدود 164 کشور با عضویت درین سازمان توانسته تجارت و اقتصادشان را به صورت تصاعدی رشد دهد. اما این برای افغانستان نیز یک آزمون مهم است که چگونه ازین سازمان برای توسعه‌ی تجارت و اقتصاد خود بهره می‌برد، چون عضویت در همچون سازمان‌ها در کنار فُرصت‌ها، چالش‌های زیادی نیز دارد. روی همین منظور، ایشان به مسئولین غرض بهبود و انسجام امور هدایت لازم سپرد.

سازمان تجارت جهانی به هدف کاهش موانع تجارتی میان کشورها، دست‌یابی به توسعه‌ی پایدار و افزایش سهم کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه‌یافته از رشد تجارت بین‌المللی در سال 1995 تاسیس شد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۱/۶/۳۰ - ۱۴:۴۳
Background image

روند صادرات ادامه دارد

قرار است به مقدار 18تُن مغز جلغوزه از راه زمینی به ایتالیا صادر شود.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۶/۲۹ - ۱۶:۳۹
Background image

امارت اسلامی افعانستان از یک، یک افغانی مالیه، مالیه دهندگان حفاظت می‌کند

محترم الحاج نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت در نشست که تحت عنوان حمایت از پیشه وران و دوکانداران، یک قدم بسوی اقتصاد با ثبات و خود کفایی اشتراک نموده

دوشنبه ۱۴۰۱/۶/۲۸ - ۸:۵۱
Background image

دیدار سرپرست وزارت صنعت و تجارت با صنعت‌کاران و تاجران پکتیا

محترم الحاج نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت با صنعت‌کاران و تاجران ولایت محترم پکتیا در تالارمقام این وزارت دیدار نمود.

BACK TO NEWS