دیدار سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان با وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان

reza_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۵ - ۱۳:۳۴
دیدار سرپرست وزارت صنعت و تجارت افغانستان با وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان

شنبه مورخ 4جدی مطابق به 25دسمبر 2021

محترم نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت ا.ا. افغانستان با محترم سلطانوف بخیت تورلیخانوویچ وزیر تجارت و همگرایی کشور دوست قزاقستان و هیئت همراه‌شان در هوتل انترکانتیننتال دیدار کرد.

در آغاز این دیدار محترم نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت ا.ا.ا حضور محترم تورلیخانوویچ و هیئت همراه‌شان را به کابل خیرمقدم گفته و روابط افغانستان و قزاقستان را در طول تاریخ، نیک و دیرینه دانسته و خواهان تداوم این رابطه‌ی تاریخ شد و به نمایندگی از ا.ا.ا از کمک‌های آن کشور اظهار سپاس و امتنان کردند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت ا.ا.ا در رابطه به نوعیت، مقدار و ارزش اقلام صادراتی و وارداتی بین دوکشور معلومات ارایه کرده و خواهان تعادل در صادرات و واردات بین دوکشور شدند.

در ادامه محترم نورالدین عزیزی پیشنهاد برگزاری نشست‌ها، نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های تواصل تجارتی را نموده و در مورد تسهیلات ترانزیتی دوجانبه، موافقت‌نامه‌های سه جانبه‌ی اقتصادی و تجارتی، محصولات عمده‌ی صادراتی افغانستان، دهلیز هوایی و پروازها مستقیم، ایجاد نمایندگی بانک در دوکشور و خریداری آرد و گندم از آن کشور صحبت کرده و آمادگی‌شان را برای ایجاد اتاق مشترک بین دوکشور اعلام کردند.

محترم سلطانوف بخیت تورلیخانوویچ وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان با قدردانی از مهمان‌نوازی جانب افغانستان، بیان داشتند که دورنمای تجارت بین دوکشور وابسته به صلح و صلح پایه‌دار در افغانستان می‌باشد و ما طرف‌دار افغانستان آزاد استیم که این به نفع این کشور می‌باشد.

وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان گفت که کمک امروز بخشی از کمک‌های وعده شده‌ی وزیر خارجه آن کشور است و بقی کمک‌ها از طریق زمین به افغانستان ارسال خواهد شد. وی اضافه کرد که آن کشور در بخش کمک‌های غذای سازمان ملل نیز سهم فعال دارد.

محترم سلطانوف بخیت تورلیخانوویچ با تأیید صحبت‌های وزیر صنعت و تجارت ا.ا.ا در رابطه به دهلیز هوایی و پروازها گفت که مسئولان 16 شرکت قزاقستانی از جمله 250 شرکت در جلسه حضور دارند و ما پوتانسیل‌های داریم که می‌توانیم روابطه مان را تحکیم بخشیده و بیشتر سازیم.

آقای تورلخانوویچ اضافه کرد که تنها علاقه‌مند صادرات نه، بل خواستار صادرات‌شان از طریق افغانستان به کشورهای منطقه می‌باشند و نه تنها در بخش صادرات که باید در بخش صنعت هم کار شود.

محترم سلطانوف بخیت تورلیخانوویچ وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان اظهار قلاقه‌مندی به وصل آسیای مرکزی و جنوبی نموده گفت که در رابطه به سهولت‌های موجود ترانزیتی کار شود.

باید یادآور شد که در این دیدار تاجران، صنعت‌کاران، فابریکه‌داران و کارخانه‌داران افغانستان و مسئولان 16شرکت قزاقستانی وجود داشته و بعد از گفتگوهای وزیران تجارت افغانستان و قزاقستان؛ آنها باهم در مورد تجارت، صنعت، سهولات‌ها و مشکلات بحث نموده و پیشنهادات‌شان را به یک دیگر ارایه کردند.

قابل یادآوریست که در حاشیه این جلسه، نمایشگاه‌ای از محصولات تولیدی افغانستان برگزار گردید بود.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۱۵:۱۱
Background image

نمایش محصولات و تولیدات کشور در اکسپو 2022

به تعداد 6شرکت از سکتورسنگ‌های قیمتی افغانستان در نمایشگاه‌ی بین‌المللی 2022 اشتراک نموده است.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۲/۲۹ - ۱۳:۵
Background image

نشست با سرمایه‌گذاران مقیم امارات متحده‌ی عربی

در سفر هیئت عالی رتبه ا.ا.ا. به امارات متحده‌ی عربی، نشستی با حضور محترم معاون نخست و اقتصادی رئیس‌الوزا، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، سرپرست اطلاعات و فرهنگ

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۲/۲۷ - ۱۴:۱۶
Background image

بحث در مورد مشکلات فابریکه‌داران

جلسه‌ی تحت ریاست محترم سیدعبدالعظیم قریشی رئیس عمومی پارک‌های صنعتی و امورصنایع وزارت صنعت و تجارت با اشتراک تعدادکثیری از صنعت‌کاران و فابریکه‌داران

BACK TO NEWS