نقش وزارت صنعت و تجارت در پیوند به عادی‌شدن وضعیت تجارت و ترانزیت بین کشورهای افغانستان و پاکستان

yonus_shafaq
چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۵ - ۱۱:۵۷
نقش وزارت صنعت و تجارت در پیوند به عادی‌شدن وضعیت تجارت و ترانزیت بین کشورهای افغانستان و پاکستان

اعلامیه مطبوعاتی

پس از شیوع ویروس کرونا، کشورهای جهان تدابیر احتیاطی عاجل را به‌منظور جلوگیری از گسترش ویروس کوید-19 روی دست گرفتند که باعث گردید تا مراودات تجارتی و ترانزیتی بین کشورها به پائین‌ترین سطح خود در طول دهه‌های گذشته برسد؛ در این میان کشور پاکستان مرزهای خود را به روی تجارت و ترانزیت با افغانستان بست که در نتیجه بیش‌تر از پانزده هزار کانتینر کالاهای تجارتی و ترانزیتی سکتور خصوصی در بنادر کراچی، چمن، تورخم و غلام‌خان، متوقف ماندند. این تصمیم از یک‌طرف زیان‌های بزرگ مالی را به سکتور خصوصی وارد نمود و از جانب دیگر باعث بلند رفتن قیم کالا‌ها در بازارهای افغانستان گردید.

پس از این اقدام کشور پاکستان، وزارت صنعت و تجارت ابتکار عمل را به دست گرفت و با همکاری نزدیک وزارت‌ها و ادارات ذیربط حکومت و سکتور خصوصی توانست پروسه را مدیریت نموده و زمینه را برای از سرگیری دوبارۀ تجارت و ترانزیت بین کشورهای افغانستان و پاکستان فراهم نماید. بدون‌شک نقش هر یک از وزارت‌ها و ادارات ذیربط بسا ارزنده و غیرقابل انکار است. مخصوصاً، دستگاه فعال دیپلماسی وزارت محترم امور خارجه، وزارت محترم مالیه، وزارت محترم امور داخله، وزارت محترم صحت عامه، وزارت محترم ترانسپورت، ادارۀ محترم ارگان‌های محل (تحکیم روابط کابل با ولایات قندهار، ننگرهار و خوست) و بالاخره حوصله‌مندی و تلاش‌های پیگیر سکتور خصوصی در انتقال کالاهای شان ستودنی و قابل قدر می‌باشد.

خوشبختانه، روند تجارت و ترانزیت بین افغانستان و پاکستان به حالت عادی برگشته و بنادر تورخم در ننگرهار، سپین‌بولدک در قندهار (به علت اعتراضات مردم جانب پاکستان در منطقۀ چمن از چندی به‌اینسو تجارت و ترانزیت متوقف گردیده است)، غلام‌خان در خوست، انگور اده در پکتیکا و خرلچی (دند پتان) در پکتیا به روی واردات و صادرات بین کشورهای افغانستان و پاکستان باز گردیده است.

علاوه بر آن خبرهای تائید ناشده حاکی از آن است که کشور پاکستان به تاریخ 25 سرطان سال‌روان اجازه می‌دهد تا از مسیر بندر واگه کالاهای ترانزیتی افغانستان با در نظرداشت رعایت دستورالعمل‌های صحی سازمان جهانی صحت به کشور هندوستان آغاز گردد.

وزارت صنعت و تجارت از این اقدام نیک و دوستانۀ کشور پاکستان استقبال نموده و به این‌باور است که گسترش و تحکیم روابط تجارتی و ترانزیتی میان کشورهای افغانستان و پاکستان بیش‌تر از همه به نفع مردم دو کشور می‌باشد که یکی از اهداف مهم و اساسی دولت‌های هردو کشور را تشکیل می‌دهد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۶:۱
Background image

اطلاعیه!  قابل توجه علاقمندان نمایشگاه انلاین! 

نمایشگاه آنلاین تحت عنوان Virtual International Rawal Expo” (Rawal) " با مدیریت وزارت صنعت و تجارت برگزار است

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۴۶
Background image

افغانستان از الحاق جمهوری ازبکستان به سازمان تجارت جهانی حمایت می کند

دومین جلسه ی کمیته مذاکرات دوجانبه تجارت در اموال و خدمات کشور ازبکستان، با اشتراک نمایندگان وزارت های ذیربط و ادارات مستقل در سالون کنفرانس های وزارت صنعت و تجارت تدویر یافت. اشتراک. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۴۴
Background image

طرح پیشنهادی ایجاد اتاق ساختمان از طرف اتحادیۀ شرکت‌های ساختمانی ارائه گردید

به روز دوشنبه 6 اسد سالروان جلسۀ با رهبری اتحادیۀ شرکت‌های ساختمانی در سالون کنفرانس‌های وزارت صنعت و تجارت دایر گردید. در این جلسه روی ضرورت ایجاد اتاق ساختمان و پروسۀ ایجاد آن با در. . .

BACK TO NEWS