جلسه هماهنگی در ارتباط به تاخیر در ترخیص اموال ترانزیتی کشور در بنادر پاکستان

reza_admin
Wed, Sep 06 2023 9:22 AM
جلسه هماهنگی در ارتباط به تاخیر در ترخیص اموال ترانزیتی کشور در بنادر پاکستان

سه‌شنبه مورخ 19صفرالمظفر 1445 / 14سنبله 1402

 محترم الحاج نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت با جمعی از تجاران ملی، رهبری اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان و رهبری اتاق تجارت و سرمایگذاری راجع به مشکلات موجود در بنادر پاکستان دیدار و بحث نمود.

در این جلسه، محترم خانجان الکوزی، ریس اتاق تجارت مشترک پاکستان و افغانستان، و محترم الحاج محمد یونس مومند، معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری و تاجران واردکننده از طریق پاکستان، مشکلات پیش آمده را چنین بیان کردند.

"اخیراً زمان طی مراحل گمرکی برای برخی از اموال ترانزیتی افغانستان در بنادر پاکستان از ۳ روز به ۱۰ روز افزایش یافته و بعد از ۱ سپتامبر ۲۰۲۳، ترانزیت ۱۴ قلم اموال ترانزیتی ممنوع قرار داده شده است. این اقدام مخالف موافقنامه ترانزیتی آپتا و همچنان در مغایرت با تعهداتی است که در جلسات دوجانبه در مجلس وزرای تجارت پاکستان و افغانستان صورت گرفته است.

به طوری که هر کشوری در پالیسی تجارتی و یا ترانزیتی خود تغییراتی ایجاد کند، باید به طرف مقابل به صورت رسمی اطلاع دهد تا از وقوع ضرر به سکتورخصوصی دوطرف جلوگیری شود. اقدام پاکستان باعث تراکم کانتینرهای اموال افغانستان در بنادر پاکستان شده، به تاجران افغانستان ضررهای جدی وارد کرده است."

سرپرست وزارت مشکلات پیش آمده را جدی دانسته اظهار داشت: "پاکستان یک شریک تجاری خوب به افغانستان است و ما همیشه تمایل داریم روابط تجاری خوب با همسایگان داشته باشیم. با مسئولان پاکستان در مورد بحث می‌کنیم، امیدواریم که به زودترین فرصت مشکلات حل و روابط تجاری مثبت دوکشور ادامه یابد."

Latest news

Sun, Feb 11 2024 9:01 AM
Background image

Mr.Azizi meets Kazakhstan’s ambassador

MOIC’s acting minister, Mr. Nooruddin Azizi held meeting with Mr Alim Khan Yasin Gildiv, Kazakh ambassador to Afghanistan

Sat, Feb 10 2024 4:07 PM
Background image

MOIC acting Minister Discusses trade Affairs with Russian president’s advisor

Mr. Nooruddin Azizi, acting Minister of industry and Commerce held a Detailed Meeting with Ruslan Edilgeruv, advisor to President of Russian Federation

Sun, Jan 28 2024 3:09 PM
Background image

Alhaj Azizi meets Turkish envoy

Acting minister of Industry and Commerce, Alhaj Noor Uddin Azizi discussed bilateral trade affairs with Turkish envoy Mr.

BACK TO NEWS