تلاش‌ها برای باز شدن مرزهای پاکستان به روی محصولات صادراتی افغانستان، نتیجه داد

yonus_shafaq
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۴/۳ - ۸:۱۹
تلاش‌ها برای باز شدن مرزهای پاکستان به روی محصولات صادراتی افغانستان، نتیجه داد

2/4/1399
همه گیر شدن ویروس کرونا کشورها را وادار ساخت تا برای جلوگیری از شیوع این ویروس اقدامات احتیاطی از جمله بستن ها مرز های شان را به روی مراودات تجارتی روی دست گیرند. بدون شک این اقدامات زیان های هنگفت مالی را بر پیکر اقتصاد کشورهای جهان وارد نموده است.

افغانستان نیز از اثرات ناگوار مسدود شدن مرز ها و وضع محدودیت در مراودات تجارتی در امان نماند و ضمن آنکه متحمل زیان های اقتصادی گردید، بحران های اجتماعی را نیز در پی داشت، چنانکه کشور قزاقستان با وضع محدودیت روی واردات گندم و آرد به افغانستان باعث افزایش قیمت ها در بازار گردید و کشور پاکستان با به بستن مرز هایش به روی تجارت و ترانزیت با افغانستان زیان های را به اقتصاد افغانستان مخصوصاً سکتور خصوصی وارد نمود.

حکومت افغانستان با اتخاذ تدابیر ویژه از جمله طرح میکانیزم خاص برای تجارت و ترانزیت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از فردای مسدود شدن مرزها گفتگو ها را با جانب پاکستان آغاز نمود و توانست به مرور زمان زمینۀ ورود هزاران کانتینر اموال ترانزیت تاجران افغان فراهم نماید.

تلاش ها برای ایجاد تسهیلات و افزایش سطح تجارت (واردات و صادرات) بین افغانستان و پاکستان متوقف نگردید. در نتیجۀ این مذاکرات بالاخره حکومت پاکستان موافقۀ خود را با آغاز صادرات افغانستان به آن کشور اعلان نمود. خوشبختانه به تاریخ دوم سرطان سالروان و پس از توقف دو ماه و همزمان با آغاز فصل صادرات محصولات زراعتی کشور، مراودات تجارتی بین دو کشور با در نظرداشت رعایت تدابیر ویژه صحی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به حالت عادی برگشته است.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۲ - ۱۲:۴۱
Background image

ملاقات سرپرست معینیت صنعت و تجارت با نماینده های شرکت های کوکاکولا و عزیز حکیم‌زی

در این دیدار شرکت های متذکره از افزایش یکباره‌گی تعرفه بالای مواد خام عصارۀ میوه که برای تولید جوس از آن استفاده می‌گردد، ابراز نگرانی نمودند. به باور آن‌ها با چنین وضعیتی سرمایه گذاری. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۱۲:۱۷
Background image

جلسۀ مشترک حکومت و سکتور خصوصی به‌منظور بهبود وضعیت تجارت بین افغانستان و پاکستان برگزار گردید.

به روز سه شنبه، مورخ 17 سرطان سالروان، جلسۀ غیر حضوری کمیتۀ نظارت و کمیته های تطبیق کنندۀ (میکانیزم تخلیه و بارگیری کالاهای تجارتی و ترانزیتی در تورخم، بولدک و غلام‌خان) با اشتراک. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۵ - ۱۲:۳۳
Background image

جلسه هیئت رهبری وزارت صنعت و تجارت برگزار شد؛

جلسه نوبتی هیئت رهبری وزارت صنعت و تجارت تحت ریاست محترم عبدالکریم ملک‌یار سرپرست معینیت صنعت و تجارت، با اشتراک روئسای عمومی، روئسا، مشاورین و آمرین دایر گردید.

BACK TO NEWS