جلسه هماهنگی در ارتباط به تاخیر در ترخیص اموال ترانزیتی کشور در بنادر پاکستان

reza_admin
چهارشنبه ۱۴۰۲/۶/۱۵ - ۹:۲۲
جلسه هماهنگی در ارتباط به تاخیر در ترخیص اموال ترانزیتی کشور در بنادر پاکستان

سه‌شنبه مورخ 19صفرالمظفر 1445 / 14سنبله 1402

 محترم الحاج نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت با جمعی از تجاران ملی، رهبری اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان و رهبری اتاق تجارت و سرمایگذاری راجع به مشکلات موجود در بنادر پاکستان دیدار و بحث نمود.

در این جلسه، محترم خانجان الکوزی، ریس اتاق تجارت مشترک پاکستان و افغانستان، و محترم الحاج محمد یونس مومند، معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری و تاجران واردکننده از طریق پاکستان، مشکلات پیش آمده را چنین بیان کردند.

"اخیراً زمان طی مراحل گمرکی برای برخی از اموال ترانزیتی افغانستان در بنادر پاکستان از ۳ روز به ۱۰ روز افزایش یافته و بعد از ۱ سپتامبر ۲۰۲۳، ترانزیت ۱۴ قلم اموال ترانزیتی ممنوع قرار داده شده است. این اقدام مخالف موافقنامه ترانزیتی آپتا و همچنان در مغایرت با تعهداتی است که در جلسات دوجانبه در مجلس وزرای تجارت پاکستان و افغانستان صورت گرفته است.

به طوری که هر کشوری در پالیسی تجارتی و یا ترانزیتی خود تغییراتی ایجاد کند، باید به طرف مقابل به صورت رسمی اطلاع دهد تا از وقوع ضرر به سکتورخصوصی دوطرف جلوگیری شود. اقدام پاکستان باعث تراکم کانتینرهای اموال افغانستان در بنادر پاکستان شده، به تاجران افغانستان ضررهای جدی وارد کرده است."

سرپرست وزارت مشکلات پیش آمده را جدی دانسته اظهار داشت: "پاکستان یک شریک تجاری خوب به افغانستان است و ما همیشه تمایل داریم روابط تجاری خوب با همسایگان داشته باشیم. با مسئولان پاکستان در مورد بحث می‌کنیم، امیدواریم که به زودترین فرصت مشکلات حل و روابط تجاری مثبت دوکشور ادامه یابد."

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۲/۷/۱ - ۱۳:۲۹
Background image

 جلسه هیئت مدیره اداره انکشاف صادرات کشمش، میوه‌جات، سیزیجات و نباتات طبی برگزار گردید

جلسه هیئت مدیره اداره انکشاف صادرات کشمش، میوه‌جات، سیزیجات و نباتات طبی تحت ریاست محترم الحاج نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت و رئیس هیئت مدیره این اداره

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۶/۲۸ - ۱۴:۵۳
Background image

استماع مشکلات تاجران در بندرحیرتان

در جلسه که تحت ریاست محترم الحاج نورالدین عزیزی وزیر صنعت و تجارت با حضور نمایندگان اداران ذیدخل و اعضای سکتور خصوص مشکلات تاجران بندر حیرتان استماع و راه‌حل‌های آن جستجو گردید.

پنجشنبه ۱۴۰۲/۶/۱۶ - ۹:۴۱
Background image

شریک‌سازی نگرانی‌های تاجران کشور در ملاقاتی با سفیر پاکستان

محترم الحاج نورالدین عزیزی وزیر صنعت و تجارت با محترم عبیدالرحمن نظامانی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان مقیم کابل در دفتر شان ملاقات نموده، مشکلات و نگرانی‌های تجار کشور را با وی در میان. . .

BACK TO NEWS