جلسه هماهنگی در ارتباط به تاخیر در ترخیص اموال ترانزیتی کشور در بنادر پاکستان

reza_admin
چهارشنبه ۱۴۰۲/۶/۱۵ - ۹:۲۲
جلسه هماهنگی در ارتباط به تاخیر در ترخیص اموال ترانزیتی کشور در بنادر پاکستان

سه‌شنبه مورخ 19صفرالمظفر 1445 / 14سنبله 1402

 محترم الحاج نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت با جمعی از تجاران ملی، رهبری اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان و رهبری اتاق تجارت و سرمایگذاری راجع به مشکلات موجود در بنادر پاکستان دیدار و بحث نمود.

در این جلسه، محترم خانجان الکوزی، ریس اتاق تجارت مشترک پاکستان و افغانستان، و محترم الحاج محمد یونس مومند، معاون اتاق تجارت و سرمایه گذاری و تاجران واردکننده از طریق پاکستان، مشکلات پیش آمده را چنین بیان کردند.

"اخیراً زمان طی مراحل گمرکی برای برخی از اموال ترانزیتی افغانستان در بنادر پاکستان از ۳ روز به ۱۰ روز افزایش یافته و بعد از ۱ سپتامبر ۲۰۲۳، ترانزیت ۱۴ قلم اموال ترانزیتی ممنوع قرار داده شده است. این اقدام مخالف موافقنامه ترانزیتی آپتا و همچنان در مغایرت با تعهداتی است که در جلسات دوجانبه در مجلس وزرای تجارت پاکستان و افغانستان صورت گرفته است.

به طوری که هر کشوری در پالیسی تجارتی و یا ترانزیتی خود تغییراتی ایجاد کند، باید به طرف مقابل به صورت رسمی اطلاع دهد تا از وقوع ضرر به سکتورخصوصی دوطرف جلوگیری شود. اقدام پاکستان باعث تراکم کانتینرهای اموال افغانستان در بنادر پاکستان شده، به تاجران افغانستان ضررهای جدی وارد کرده است."

سرپرست وزارت مشکلات پیش آمده را جدی دانسته اظهار داشت: "پاکستان یک شریک تجاری خوب به افغانستان است و ما همیشه تمایل داریم روابط تجاری خوب با همسایگان داشته باشیم. با مسئولان پاکستان در مورد بحث می‌کنیم، امیدواریم که به زودترین فرصت مشکلات حل و روابط تجاری مثبت دوکشور ادامه یابد."

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۶ - ۱۴:۲۹
Background image

بررسی وضعیت بازارهای ولایت ارزگان

کمیسیون جلوگیری از احتکار اجناس و خدمات و کنترل نرخ اموال تحت ریاست محترم محمدداوود شاهین، رئیس صنعت و تجارت ولایت ارزگان با حضور سایر اعضای این کمیسیون در آن ولایت به منظور جلوگیری

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۳ - ۸:۵۶
Background image

چهاردهیمن جلسه تخنیکی کمیته بین الوزارتی سازمان تجارت جهانی برگزار گردید

این جلسه به سرپرستی محترم محمد زبیر دین پرور رئیس عمومی امور تجارت، وزارت صنعت و تجارت با اشتراک نمایندگان با صلاحیت ادارات ذیدخل دایر گردید

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۲ - ۱۷:۲۶
Background image

تلاش وزارت صنعت و تجارت به ایجاد پالایشگاه معیاری

محترم الحاج نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت به منظور تحقق بند 6 مصوبه شماره 8 مورخ 11/6/1445 کمیسیون محترم اقتصادی و ایجاد پالایشگاه معیاری با حضور نمایندگان تخنیکی شرکت. . .

BACK TO NEWS