ملاقات سرپرست وزارت صنعت و تجارت با سفیر کبیر کشور ترکیه مقیم کابل

reza_admin
پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۸ - ۹:۱۰
ملاقات سرپرست وزارت صنعت و تجارت با سفیر کبیر کشور ترکیه مقیم کابل

سه‌شنبه مورخ 6 میزان 1400

محترم نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت ا.ا.ا با محترم جهاد ارگینای سفیر کشور دوست ترکیه مقیم کابل در دفتر کاری‌شان ملاقات کرد.

سفیر ترکیه انتخاب محترم عزیزی را منحیث سرپرست وزارت صنعت و تجارت تبریک گفته، برای شان آرزوی موفقیت نمود. آقای سفیر علاوه کرد که روابط تاریخی و وحدت فرهنگی و دینی ما نزدیکی دو ملت را خدشه ناپذیر ساخته است.

آقای ارگینای گفت که مجموع واردات و صادرات دو کشور در سال 2020 ترکیه با افغانستان بیشتر از 235 میلیون دالر بوده و همچنان در 7 ماه اول سال جاری نیز این میزان به 167 میلیون دالر می رسد. اما در مقابل واردات، صادرات افغانستان به ترکیه نهایت اندک است. ترکیه خواهان تقویت صادرات اقلام افغانستان می باشد، تا توازن در تجارت بین دو کشور تامین گردد. وی اضافه کرد که تنها راه تامین توازن در عرصه تجارت، سرمایگذاری روی منابع داخلی است. ایشان از سرپرست وزیر صنعت و تجارت خواست تا در زمینه مشکلات شرکت  های ترکی در افغانستان و فراهم سازی زمینه های سرمایگذاری بیشتر همکاری نمایند.

آقای سفیر یاد آور شد که سرمایگذاران ترک همانگونه که در 20 سال گذشته در بخش های مختلف از جمله انرژی سرمایگذاری کرده اند، آماده سرمایگذاری بیشتر در افغانستان می باشند.

محترم ارگینای ضمن تاکید بر تامین توازن در تجارت بین دو کشور، پیشنهاد همکاری تخنیکی در گمرکات را مطرح نمود.  وی همچنان گفت با توجه به اینکه میدان هوایی کابل دو باره فعال گردیده است، وعده سپرد که پرواز های کارگو نیز دوباره به فعالیت آغاز می نمایند.

در مقابل محترم نورالدین عزیزی از کمک های ترکیه در خصوص مهاجرین و حضور فعال‌شان در عرصه‌ی سرمایگذاری و تجارت با افغانستان تشکری کرد. سرپرست وزارت با استقبال از نظریات محترم ارگینای، جهت فراهم سازی زمینه سرمایگذاری در افغانستان و تقویت روابط تجاری بین دو کشور تاکید نمود. ایشان یاد آوری نمود که با توجه به بهبود شرایط امنیتی در افغانستان، فرصت های زیادی سرمایگذاری نیز فراهم گردیده است، بدون شک سرمایگذاران محترم این فرصت ها را بیشتر از هرکسی دیگر درک می کنند. ما برای ساده سازی درعرصه تجارت و سرمایگذاری کار می کنیم تا سرمایگذاران ملی و بین المللی، بخصوص سرمایگذاران کشور دوست ترکیه نیز بتوانند از این فرصت استفاده نمایند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۲/۲۹ - ۱۳:۵
Background image

نشست با سرمایه‌گذاران مقیم امارات متحده‌ی عربی

در سفر هیئت عالی رتبه ا.ا.ا. به امارات متحده‌ی عربی، نشستی با حضور محترم معاون نخست و اقتصادی رئیس‌الوزا، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، سرپرست اطلاعات و فرهنگ

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۲/۲۷ - ۱۴:۱۶
Background image

بحث در مورد مشکلات فابریکه‌داران

جلسه‌ی تحت ریاست محترم سیدعبدالعظیم قریشی رئیس عمومی پارک‌های صنعتی و امورصنایع وزارت صنعت و تجارت با اشتراک تعدادکثیری از صنعت‌کاران و فابریکه‌داران

دوشنبه ۱۴۰۱/۲/۲۶ - ۱۶:۲۸
Background image

جلسه پیرامون ۳۶جریب زمین مربوط پارک‌های صنعتی وزارت صنعت و تجارت  که قبلا در تصرف ریاست محترم ساختمانی بنایی قرار داشت

 جلسه پیرامون 36جریب زمین ساختمانی بنایی واقع ساحه‌ی توسعوی پلان تفصیلی منظورشده‌ی پارک صنعتی پلچرخی با حضورداشت محترم عبدالعظیم قریشی رئیس عمومی پارک‌های صنعتی وزارت صنعت و تجارت

BACK TO NEWS