میزان صادرات در سال مالی ۱۳۹۹ به ۱.۵ میلیارد دالر ورشد اقتصادی، به بیش از ۳ درصد خواهد رسید

yonus_shafaq
شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۳ - ۱۵:۴۲
میزان صادرات در سال مالی ۱۳۹۹ به ۱.۵ میلیارد دالر ورشد اقتصادی، به بیش از ۳ درصد خواهد رسید

شنبه، ۳ حوت ۱۳۹۸

کابل، افغانستان: معین تجارت وزارت صنعت وتجارت در برنامه "حسابدهی دولت به ملت"، فعالیت های عمده این وزارت در سال مالی ۱۳۹۸ را به رسانه ها توضیح داد.

عبدالکریم ملکیار که روز شنبه در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت صحبت می کرد افزود: وزارت صنعت تجارت در راستای رشد سکتور تجارت وترانزیت، میزان صادرات کشور در سال مالی ۱۳۹۸ را به یک میلیارد دالر رسانیده ودر نظر دارد این رقم را در سال مالی ۱۳۹۹ به ۱.۵ میلیارد دالر و در سال ۱۴۰۰، به ۲ میلیارد دالر برساند.

او گفت از آغاز فعالیت برنامه دهلیز هوایی تا اکنون نزدیک به ۱۲هزار تن کالا به ارزش ۲۸۰ میلیون دالر، طی بیش از یک هزار پرواز، به نقاط مختلف جهان صادر شده است و همچنان بازرگانان کشور می توانند کالاهای شان را از طریق راه زمینی لاجورد، به ترکیه واروپا- از بندر آبی چابهار به هند واز طریق خط آهن، از بندر حیرتان به چین صادر کنند.

ملکیار تأکید کرد که با توجه به اهمیت برگزاری نمایشگاه ها در معرفی فراورده های افغانستان، در سال ۱۳۹۸ بیش از هفده نمایشگاه بین المللی و۸ نمایشگاه داخلی برگزار گردیده است واین وزارت در نظر دارد که برای سال ۱۳۹۹ شمار نمایشگاه های جهانی را به ۲۰ مورد، افزایش دهد.

برای جذب سرمایه گذاری ها وبالا بردن تولیدات به توزیع زمین در پارک های صنعتی اولویت داده شده ودر این زمینه پیشرفت های مهم صورت گرفته است.
ملکیار گفت که کار زیربنایی چهار پارک صنعتی در ولایت های کابل، کندهار، میدان وردگ وهرات تکمیل گردیده- کارهای زیربنایی پارک های صنعتی در ولایت های خوست، پروان، ننگرهار وپکتیا آغاز شده وپروژه امید که شامل پنج پارک زراعتی در ولایت های پروان، هرات، بلخ، ننگرهار وکندهار است عملی می گردد.
این وزارت همچنان روی پالیسی های مشخصی مبنی بر توزیع زمین برای بانوان وتشبثات کوچک به شمول کمپنی های که در بخش پروسس محصولات زراعتی، صنایع دستی ونباتات طبی فعالیت دارند، نیز تمرکز کرده است.
همچنان تا اکنون ۱۷۵ شرکت، سند زمین را در پارک های صنعتی به دست آورده اند و۵۰ شرکت دیگر منتظر تأییدی سند زمین های شان از سوی شورای عالی اقتصادی می باشند.

معین تجارت وزارت صنعت وتجارت گفت که این وزارت جهت رشد سکتور خصوصی وبراساس قانون جدید اتاق ها در هماهنگی با سکتور خصوصی، دواتاق جدید دیگر ایجاد می کند که شامل اتاق زراعت ومالداری واتاق پیشه وران ودکانداران است.

وزارت صنعت وتجارت اصلاحات اساسی را در ریاست عمومی ثبت مرکزی ومالکیت های فکری این وزارت به وجود آورده است که شامل کاهش هزینه جواز از ۳۰ هزار به ۱۰۰ افغانی، کاهش زمان دریافت جواز به یک روز، گشایش سیستم با یومتریک وگشایش دفتر ویژه تاجران بزرگ می گردد.
ریاست عمومی ثبت مرکزی ومالکیت های فکری وزارت صنعت وتجارت پس از ایجاد اصلاحات جدی توانسته است در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۹ هزار جواز توزیع نماید که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ پنج هزار جواز بیشتر توزیع شده است.

با توجه هدف نهایی فعالیت های وزارت صنعت وتجارت که همانا رشد اقتصادی کشور است، انتظار می رود میزان رشد اقتصادی کشور در سال مالی روان به بیش از ۳ درصد افزایش یابد.
دوسال پیش رشد اقتصادی کشور ۲.۷ درصد بود وسال گذشته به ۲.۹ درصد رسید.